Sedye – Hasta Asansörleri

1600 kg, 2000 kg ve 2500 kg 'a kadar taşıma kapasitesine sahip olan sedye – hasta asansörleri tam otomatik veya yarı otomatik olarak tercih edilebilir. Yarım otomatik kapılı çözümler dışında tam otomatik kapılı ve frekans kontrollü çözümler sayesinde daha konforlu asansörlere sahip olunabilir.
Hijyenik şartlara dikkat edilmesi gereken hasta/sedye asansörlerinde kabin içi paslanmaz çelik kaplamalar, antibakteriyel taban malzemeleri seçilir. Hastanın gözünü almayan aydınlatmalar ve hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamak amacı ile konfor, estetik gibi ayrıntılara dikkat edilir.
Hassas kat seviyesi ayarı ile tekerlekli sandalye, sedye gibi araçlar ile giriş çıkış yapılırken takılma riski minimuma indirilmiştir. Sedye çarpma seviyesine konulan çarpma kirişleri, kabinde oluşan çarpma sırasında hastaya ve kabine verilebilecek zararları ortadan kaldıracak şekilde dizayn edilir.
Diğer asansör türlerinden farklı olarak aşağıda ki bazı özelliklere sahiptirler.
  • Tavan aydınlatma ışığının hastaların gözlerini rahatsız etmemesi için benzersiz yan duvarda kabin aydınlatması özelliği.
  • Kapı panelleri arasında bir engel veya insan bulunması halinde kapılara geri hareket veren yolcu koruma sistemi.
  • Sedyelerin kolay transferi ve yaşlıların ya da engellilerin takılma tehlikesini ortadan kaldırmak için seviye ayar hassasiyeti.
  • Asansör kabininde standart olarak, engelli erişim şartlarına tam uygunluk ve kat seviyelerinin Braille alfabesiyle gösterimi.