İnsan – Şahıs Asansörleri

İnsan - Şahıs Asansörleri; makina-motor veya hidrolik tahrikli olabilir. Makine daireli ve makine dairesiz olarak kurulabilir.
Konutlarda 240 kg’ dan 1000 kg’a kadar insan taşımak için kullanılan ve konut dışı yerlerde (otel, hastane,iş merkezi) 630 kg’ dan 1600 kg’a kadar insan ve/veya yük taşımak amaçlı olarak tasarlanan asansörlerdir.
3 ila 21 kişilik kapasiteye kadar yapılabilen insan asansörlerinin hızları, binanın yüksekliğine göre değişken bir şekilde 0,40 m/sn ile 2.5 m/sn hızları arasında değişebilir.
Makine daireli asansörler; Asansör tahrik makinasının asansör kuyusunun üzerinde teşkil edilmiş bir oda içerisine bulundurulduğu asansör tipidir. Bu şekilde inşa edilen asansörler, insan asansörleri, yük asansörleri, araç asansörleri, sedye asansörleri, servis asansörleri gibi taşıma amaçlarına göre sınıflandırılabilirken, kontrol tarzına göre de çift hızlı, VVVF hız kontrollü, Gearless motorlu olarak sınıflandırılabilirler.
Makine dairesiz asansörler; makine dairesi yapılamayan yerler için uygundur. Tahrik makinası asansör kabininin üsünde ya da kuyu içinde olabilir.