Panoramik Asansörler

Gelişen teknoloji ile her geçen gün artış gösteren modern mimari ve estetik bina tasarımları, beraberinde asansör tasarımlarını da etkilemektedir. Modern mimari ve estetik bina tasarımlarına mükemmel uyum sağlayan panoramik asansörler, teknik yeterliliğin yanısıra estetik görünümleri nedeniyle de tercih edilmektedir. Alışveriş merkezleri, plazalar, kamu binaları, restoranlar, oteller ve eğlence merkezleri panoramik asansörlerin en çok tercih edildiği yapılardır.
Panoramik asansörlerin en belirgin özelliği, yolcu kabininin tamamen geniş cam panelden oluşmasıdır. Geniş cam panellerin kullanımı, azami ölçüde ferah mekan hissi oluşturmakta ve yolcuların asansörle seyahat ederken bulundukları ortamı rahat bir şekilde görebilmelerini sağlamaktadır.
Konvansiyonel bir asansör kuyusunun ortalama olarak kapladığı alan her bir kat için yaklaşık 4 m² olduğundan kat alanı dışında bir bölgeye monte edilen bir panaromik asansör, bu sayede her katta yaklaşık 4 m² alan tasarrufu sağlamaktadır. Teknik olarak panoramik asansörler 4 kişiden 21 kişi taşıma kapasitesine ve 0,63 m/s hızdan 2,5 m/s hıza kadar tasarlanıp üretilebilirler.